Rys historyczny
Historia Wyścigu Dookoła Mazowsza sięga aż 1951 roku, kiedy to z inicjatywy m.in. Jerzego Grzechocińskiego (byłego wiceprezesa Stołecznego Komitetu Kultury Fizycznej) i Zdzisława Moszyńskiego (ówczesnego wiceprezydenta Ciechanowa) z Żerania do pierwszego wyścigu wystartował peleton złożony z 62 początkujących kolarzy. Nie był to bynajmniej wyścig w formie jaką znamy dziś. Zawodnicy po drodze, oprócz rywalizacji sportowej, mieli za zadanie również pomagać przy żniwach!
Przez pierwsze trzy lata patronat nad wyścigiem sprawowało podstołeczne wydanie „Życia Warszawy”. W 1954 roku organizację imprezy przejęła „Trybuna Mazowiecka” (później zmienia nazwę na „Nasza Trybuna”). Wyścig zaczął się rozrastać. Wraz z zamianą rowerów turystycznych na wyścigowe wydłużały się etapy.
Od 1957 roku oprócz juniorów w WDM ścigała się także czołówka polskich szosowców a w następnym roku, VIII już wyścig, po raz pierwszy gości kolarzy z zagranicy. W 1958 roku trasa wyścigu pierwszy raz obejmuje, oprócz woj. warszawskiego, ówczesne woj. Olsztyńskie. Siedmioetapowy Wyścig przez Mazowsze i Mazury o puchar „Trybuny Mazowieckiej” zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród kibiców i zawodników, których na starcie jest już ponad sto.
Fakt, że wśród nich jechała czołówka polskiego kolarstwa ze Stanisławem Królakiem i Henrykiem Kowalskim na czele oraz znakomici goście z zagranicy razem z polską młodzieżówką, sprawił że WDM stał się „wylęgarnią” talentów. Wielu naszych mistrzów stawiało pierwsze kroki właśnie WDM, a wśród nich takie nazwiska jak: Andrzej Trochanowski, Wiesław Podobas, Stanisław Gazda, Andrzej Bławdzin.
W tym okresie organizatorzy przeżywali nieraz i trudne chwile. Ich zapału jednak nie przyćmiły nawet różne „dziwne” wytyczne kolejnych władz Polskiego Związku Kolarskiego. Najgorszy był rok 1959, kiedy zarząd PZKol. zakazał organizacji wieloetapówek, twierdząc iż nie mają one „żadnej” wartości szkoleniowej. Działacze WDM zorganizowali wtedy w jednym roku dwa wyścigi: jedno- i dwuetapowy. Później próbowano m. in. ponownie nadać mu charakter wyścigu młodzieżowego i w tej kategorii, tyle że w obsadzie międzynarodowej, kolarze ścigali się w latach 1961-1964.
Od XVI edycji wyścig odbywa się jednak znów w kategorii seniorów w formule wieloetapowej (od 4 do 6 etapów). Wciąż rosnącej wartości imprezy już nikt nie próbował podważać. Startowali w niej znów najlepsi polscy i zagraniczni kolarze (oczywiście amatorzy) tacy jak: Zenon Czechowski, Ryszard Szurkowski, Tadeusz Mytnik, Stanisław Szozda, Czesław Lang, Olaf Ludwig. Wraz ze zmianą nazwy gazety współorganizującej wyścig zmienia się również jego nazwa na Wyścig Naszej Trybuny.
Pod takim szyldem dotrwał do 1981 roku, kiedy wszystko było przygotowane na kolejne wielkie ściganie po mazowieckich drogach. Impreza jednak nie odbyła się w tym i w następnym roku z powodów polityczno-społecznych.
Po dwóch latach przerwy organizacji wyścigu podjęła się gazeta „Sztandaru Młodych”, która znów pod wodzą red. Janusza Strzałkowskiego kontynuowała jego najlepsze tradycje. Jedną z nich była z pewnością obecność na trasie najlepszych krajowych (i nie tylko) kolarskich szosowców. Joachim Halupczok, Zenon Jaskuła, Lech Piasecki, Zbigniew Piątek, Cezary Zamana to tylko niektórzy z pośród wielu znakomitych zawodników uczestniczących w Międzynarodowym Wyścigu Sztandaru Młodych na przestrzeni 7 lat jego istnienia. Dodać należy, że dwóch ostatnich wciąż ściga się w kolarskim zawodowym peletonie.
W 1989 roku przemiany polityczne spowodowały zmianę struktury własności prasy w Polsce i „Sztandar Młodych nie był już zainteresowany organizacją wyścigu. Dopiero po 5 latach jednorazowo podjął się jej Mazowiecki Warszawski Związek Kolarski. W zawodach po latach startowali ponownie juniorzy.
Następna przerwa trwała 3 lata. W 1997 Wyścig Dookoła Mazowsza o charakterze seniorskim został reaktywowany siłami sekcji kolarskiej Legii Warszawa. W 2000 rolę organizatora przejmuje na siebie Stowarzyszenie Mazovia Team. Także w tym roku Międzynarodowa Unia Kolarska przyznaje wyścigowi kategorię 2,5 UCI. Wtedy pod nazwą Mazovia Tour trafił do światowego kalendarza imprez kolarskich.
Mazovia Tour ze swoją 60-letnia historią jest jedną z najstarszych wieloetapówek w Polsce.
Spisał Jakub Jaroński