NASZA HISTORIA
W kwietniu 2000 roku odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Wspierania i Rozwoju Sportu Mazovia Team. Inicjatywa w sprawie powołania należała do działaczy sekcji kolarskiej CWKS Legia. Zasłużony klub chylił się ku upadkowi, ostatecznie ogłoszona została w 2004 roku. Struktura CWKS´u nie dawała szansy na samodzielność, a pozyskiwane z ogromnym trudem fundusze dla kolarstwa, trafiały do wspólnej kasy i najczęściej do komorników za długi klubowe.
W pierwotnym zamyśle Mazovia miała wspierać organizacyjnie i finansowo sekcję kolarską CWKS Legia, ale stopniowo też przejmowała organizację kolarskich imprez sportowych oraz całość spraw związanych ze szkoleniem i finansowaniem zawodowej grupy kolarskiej.
W 2007 roku zdecydowano, że dla kontynuacji tradycji kolarstwa w Legii dotychczasową sekcję przekształcimy w Klub Kolarski Legia 1928 i podzielimy cele: Mazovia będzie zajmować się wyłącznie organizacją profesjonalnych wyścigów kolarskich, a KK Legia 1928 szkoleniem i imprezami dla amatorów.
W ciągu 20 lat Mazovia wypromowała i wprowadziła do kalendarza światowego UCI 3 wyścigi kolarskie. Nasz sztandarowy wyścig Dookoła Mazowsza, reaktywowany jeszcze przez sekcję kolarską z niebytu w 1997 roku, od 2000 roku jest w kalendarzu UCI. Jest to jeden z bardzo popularnych wyścigów w Europie (aczkolwiek zdarzało się gościć na nim również ekipy np. z USA), cieszy się dużym zainteresowaniem kolarzy i kibiców kolarstwa. Postrzegany jest jako miejsce promocji i szansy do dużej kariery, że wspomnę tu tylko jedno nazwisko: PETER SAGAN. Od kilku lat przy tym wyścigu organizowane są także edycje dla amatorów.
Podobnym uznaniem cieszy się Puchar Ministra Obrony Narodowej, od 2003 roku także w kalendarzu UCI, jak również Memoriał Andrzeja Trochanowskiego, dedykowany temu wieloletniemu trenerowi kolarskiej Legii, który tradycyjnie otwierał sezon międzynarodowych wyścigów kolarskich w Polsce.
To tyle dla pamięci i historii kolarstwa, także dla identyfikacji naszej MAZOVII spośród licznych stowarzyszeń mających w nazwie Mazovię czy też Mazowsze. Mamy przekonanie, że najlepsze lata jeszcze przed nami i następcami.
W ujęciu historycznym prezesami Stowarzyszenia byli Panowie: gen. dyw. Jarosław Bielecki, gen. dyw. Andrzej Pietrzyk. Obecnie funkcję tą pełni Pan Ryszard Chojnacki.
Pozdrawiam. Marcin Wasiołek