Dookoła Mazowsza – kolejny rekord frekwencji!
Blisko 30 ekip zgłosiło chęć udziału w jubileuszowym, 60. wyścigu kolarskim Dookoła Mazowsza (kat. 2.2. UCI). Pięciodniowa impreza rozpocznie się 25 lipca prologiem na terenie toru wyścigów konnych na Służewcu w Warszawie, a zakończy 29 lipca w Kozienicach.
W programie nie ma jazdy na czas (tylko krótki, 2,5 kilometrowy prolog rozgrywany jest w tej formule) i o losach klasyfikacji decydują zazwyczaj bonifikaty, przyznawane za miejsca na mecie i lotne finisze. To powoduje, że etapy od startu do mety są bardzo szybkie, a walka o sekundy niezwykle zażarta.
Dookoła Mazowsza jest jednym z najstarszych polskich wyścigów, a ostatnie ustalenia kolarskich statystyków wskazują, że jego historia sięga wręcz lat 20-tych ubiegłego stulecia. W 1925 roku przeprowadzono bowiem pierwszą w Polsce etapową imprezę dla cyklistów i był nią właśnie “Bieg Wokół Województwa Warszawskiego”. Jego zwycięzcą został Józef Lange, srebrny medalista olimpijski w drużynie z 1924 roku. Na kolejne edycje nie udało się jednak zebrać wystarczających funduszy i “nowożytna” historia wyścigu rozpoczyna się w 1951 roku.
Na liście triumfatorów znajdują się nazwiska najlepszych polskich kolarzy ze Stanisławem Królakiem, Zenonem Czechowskim i Ryszardem Szurkowski na czele. Na szosach Mazowsza pojawia się też co roku wielu młodych, utalentowanych zwodników, którzy rozpoczynają dopiero międzynarodową karierę. Kibice do dziś wspominają etapowe zwycięstwo sprzed lat 19-letniego wówczas Słowaka Petera Sagana, dziś jednego z najbardziej utytułowanych zawodowców, dwukrotnego mistrza świata. Saganowi nie udało się jednak wygrać całego wyścigu, a swego rodzaju ciekawostka jest fakt, że w 60-letniej historii wyścigu tylko dwukrotnie zwyciężali zawodnicy zagraniczni. Pierwszym zagranicznym triumfatorem był Niemiec Sebastian Forke, który w 2010 roku wygrał wszystkie cztery etapy i oczywiście klasyfikacje generalną. Drugim – Fin Matti Manninen w 2016 roku. W tegorocznej edycji Manninen, aktualny mistrz swego kraju, wystartuje z numerem “1” w barwach norweskiego zespołu Team Fixi.No.
Na liście startowej 60. edycji znalazło się dotychczas 13 ekip krajowych i tyleż samo zagranicznych. W gronie startujących są zarówno czołowi polscy kolarze, jak mocne drużyny zagraniczne z Białorusi, Czech, Danii, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Słowacji i Ukrainy. W gronie kandydatów do czołowych lokat wymienia się utytułowanych torowców – mistrza świata Adriana Teklińskiego, Czecha Aloisa Kankovsky’ego, Niemca Lukasa Lissa, Greka Christosa Volikakisa, a także Polaków – Kamila Zielińskiego (Domin Sport), Sylwestra Janiszewskiego i Grzegorza Stępniaka (Wibatech 7R Fuji) czy młodego Szymona Krawczyka (Voster Uniwheels).
Organizatorzy zadbali także o atrakcje dla miłośników kolarstwa, którzy nie chcą ograniczyć się do biernego obserwowania rywalizacji zawodowców. W dniu prologu kolarze-amatorzy będą mogli bowiem wystartować na identycznej trasie, co uczestnicy wyścigu i porównać swoje czasy z rezultatami profesjonalnych zawodników. Drugą okazją będzie ostatni etap, w Kozienicach, gdzie na tej samej pętli przeprowadzony zostanie wyścig dla amatorów.
Program 60. kolarskiego wyścigu Dookoła Mazowsza:
- lipca – prolog (2,5 km na czas) Warszawa, Tor Wyścigów Konnych Służewiec.
- lipca – 1. etap Teresin- Teresin 168 km
- lipca – 2. etap Grodzist Mazowiecki – Grodzisk Mazowiecki 170 km
- lipca – 3. etap Odrzywół – Odrzywół 168 km
- lipca – 4. etap Kozienice – Kozienice 165 km
Stanisław Brzósko (PAP)